ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΠΣΑ -ΕΦΗΒΙΚΟ

ΕΦΗΒΙΚΟ:  ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ 1-2

Με νικητή τον Χαραυγιακό έληξε το τοπικό ντέρμπυ της Ηλιούπολης για την 6η αγωνιστική του 7ου ομίλου της ΕΠΣΑ.

Το παιχνίδι θα μπορούσε να θεωρηθεί πριν την έναρξή του ότι είχε ξεκάθαρο φαβορί το Χαραυγιακό που αγωνιζόταν  με τους περισσότερους παίχτες γεννημένους το 2000, όμως η Ηλιούπολη εμφάνισε πολύ καλό πρόσωπο και πάλεψε πολύ το παιχνίδι χάνοντας στην ουσία από δύο στημένες φάσεις.

Το ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αναγνωριστικά και για τις δύο ομάδες με το Χαραυγιακό να ευτυχίσει να προηγηθεί πολύ γρήγορα στο 3’ με κοντινή κεφαλιά του Ζαγκλάρα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και πολύ κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας μας.

Στη συνέχεια η Ηλιούπολη ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς στο 20’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ανδρικόπουλου,  ο Σέκκας με φοβερό βολέ στην κίνηση έκανε το 1-1.

Η ομάδα μας βρέθηκε πάλι πολύ γρήγορα να κυνηγά το σκορ όταν, πάλι από στημένη φάση, ο Κονιδάρης έκανε στο 24’ το 1-2 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ηλιούπολη ήταν πολύ καλύτερη και προσπάθησε να ισοφαρίσει εκ νέου, όμως στη πιο σημαντική φάση, φοβερό σουτ του Κουτσογιάννη στο 60’ έδιωξε με φοβερή επέμβαση στο παραθυράκι της εστίας του ο τερματοφύλακας του Χαραυγιακού.

Η πίεση που ασκούσε η ομάδα μας για την ισοφάριση, έδωσε την ευκαιρία στους τυπικά φιλοξενούμενους να απειλήσουν στις αντεπιθέσεις, αλλά ο Μαζεμένος έσωσε σε τρεις περιπτώσεις την ομάδα μας από τρίτη παραβίαση.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών μας, το σκορ δεν άλλαξε χαρίζοντας τη νίκη στον Χαραυγιακό ο οποίος εξασφαλίζει την παρουσία του στην 6άδα πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε της 1ης φάσης, ενώ η ομάδα μας, πάντοτε εντός στόχων, συνεχίζει την προσπάθεια της.